Tekmovanje v podjetniških idejah prvič v sedemnajstletni zgodovini na spletnih platformah.
Šole še niso odprle svojih vrat, inovativnost in podjetnost mladih pa ne pozna ovir. Finale nacionalnega tekmovanja v podjetniških idejah mladih POPRI 2020 je Primorski tehnološki park prvič v zgodovini izvedel na spletnih platformah. Od 12. do 14. maja je 31 ekip v treh kategorijah svoje podjetniške ideje predstavilo strokovni komisiji kar od doma. Rezultate so razglasili na Facebook profilu tekmovanja POPRI v petek, 15.5.2020.
Mladi so tekmovali v treh kategorijah: osnovnošolci, dijaki in študenti ter mladi do 29 leta. Na tekmovanje POPRI se je prijavilo 328 mladih oziroma 114 ekip, ki so svoje ideje razvijali z 74 mentorji, sodelovalo pa je 72 izobraževalnih ustanov. Letos so tekmovanje prvič razširili tudi na šole v zamejstvu. Devetdeset skupin se je uvrstilo na predizbore, ki so jih organizirali Primorski tehnološki park, Saša inkubator, Tehnološki park Ljubljana in Podjetniški inkubator Podbreznik. Na zaključni del tekmovanja se je sicer uvrstilo 31 skupin.
V vsaki kategoriji bodo danes razglasili tri najboljše ekipe. Tretjeuvrščene bodo prejele po 700 EUR, drugo uvrščene po 1300 EUR, zmagovalci pa po 2000 EUR iz nagradnega sklada, ki ga zagotavljajo soorganizatorji tekmovanja: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Javna agencija za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije SPIRIT Slovenija in Slovenski podjetniški sklad.
Tekmovanje POPRI dokazuje, da tudi izredne razmere v času pandemije ne morejo preprečiti tega, da bi mladi ustvarjali svojo prihodnost z inovativnimi idejami in optimizmom – in pri tem jih moramo podpreti.
ZMAGOVALCI
1. KATEGORIJA OSNOVNA ŠOLA
Prvo mesto: TURNADO
Avtor: Ian Pirc
Mentor: Primož Erjavec
OŠ Slovenska Bistrica
Regijski partner: SAŠA Inkubator
Opis ideje
Turnado je pametna naprava, ki omogoča glasbenikom, ki uporabljajo tablične računalnike za branje glasbenih not neprekinjeno igranje. Zaradi tega takšnega načina igranja pa nastop izpade veliko bolj profesionalno.
Drugo mesto: MULTIDILCA
Avtorji: Rok Kopatin ,Nik Poljanec, Jorma Nabergoj Semenič, Andrej Malik
Mentorici: Tanja Krapež mag. Andreja Vister
Osnovna šola Draga Bajca Vipava
Regijski partner: Primorski tehnološki park
Opis ideje
Idejo smo dobili, ko smo v šoli kuhali in smo vse stvari iskali po predalih in jih seveda tudi razmetali. Naša MULTIDILCA vsebuje tehtnico, merilec časa, ekran v katerem so shranjeni recepti in postopki kuhanja, brusilnik nožev ter zareze zanje. Poleg tega pa vsebuje še manjšo deščico za lažje premikanje narezane hrane, ter UV sterilizator nožev. MULTIDILCA je edinstvena saj vam skrajša čas kuhanja, koristna pa je tudi zato, ker vam ni potrebno pomivati toliko posode saj je MULTIDILCA multipraktična.
Tretje mesto: URVI
Avtorja: Vid Faganel in Urban Žigon
Mentorici: Tanja Krapež in mag. Andreja Vister
OŠ Dobravlje
Regijski partner: Primorski tehnološki park
Opis ideje:
URVI: so palice, ki so zmožne proizvajati energijo, med hojo. Prav tako imajo vgrajen SOS gumb, ki začne svetiti, ko senzor zazna temo. Ko ga pritisnemo začne oddajati signale, da vas lahko reševalna služba zazna. Med časom reševanja pa vam ne bo hudega, saj lahko z energijo, ki jo proizvedete pri hoji, napolnite mobilnik, vstavite baterije v svetilko in se izognete poškodbam.
2 KATEGORIJA DIJAKI
Prvo mesto: HALYOU
Avtorja: Julija Petan, Jaka Peković
Mentorja: Mitja Turk, Janez Gorenc
Kmetijska šola Grm in biotehniška gimnazija Novo mesto
Regijski partner: Podjetniški inkubator Podbreznik
Opis ideje:
HALYOU AIR je laboratorijska halja, ki raziskovalcem v laboratorijih in zaposlenim v zdravstvenih ustanovah omogoča nemoteno delo. Rešuje namreč problem potenja, ki je najbolj moteč dejavnik za zaposlene v teh okoljih. Obstoječe halje nadgradi s posebnimi, namensko nameščenimi hidrofilno-zračnimi vložki, ki učinkoviteje odvajajo telesno toploto, kot obstoječe halje.
Drugo mesto: BUS TRACKER
Avtorji: Sebastjan Pieri, Alex Bogatec, Liam Škerk
Mentor: Marco Zubalic
DIZ Jožef Stefan, Trst
Regijski partner: Primorski tehnološki park
Opis ideje:
Bus Tracker je aplikacija, na kateri lahko vidimo pozicijo vseh mestnih avtobusov, ki se vozijo poTrstu. To je koristno, ker nam aplikacija omogoča, da avtobusa nikoli več ne bomo zamudili ali pa ga na postaji čakali.Na aplikaciji je možen tudi nakup vozovnic ali mesečnih/letnih vozovnic. Uporabnik jih na telefonu lahko hrani v elektronski obliki. Preko vgrajenih statistik, lahko izvemo koliko km smo prevozili v avtobusih in koliko emisij CO2 smo s tem prihranili, ker smo se vozili z javnimi prevozi ne pa vsak s svojim avtomobilom.
Tretje mesto: Cofee planters
Avtorici: Nives Kočman, Albina Marinčič,
Mentorja: Janez Gorenc, Simon Jeraj
Gimnazija Novo mesto
Regijski partner: Podjetniški inkubator Podbreznik
Opis ideje:
Coffee Planters so biorazgradljivi lončki za sadike, katerih glavna sestavina je odpadna kavna usedlina. Njihova sestava omogoča popoln razpad lončka v zemlji po posaditvi rastline, prav tako pa deluje kot gnojilo. Mladi rastlini pomagajo kofein, dušik ter kalcij, ki se nahajajo v stenah lončka. Biorazgradljivost lončka omogoča, da korenine obrastejo lonček, ki ga ob saditvi ni potrebno odstraniti.
3. KATEGORIJA ŠTUDENTI IN MLADI DO 29 LETA
Prvo mesto: Kolesarska simulacija Simathlon
Avtor: Janez Dobnikar
Mentor: Primož Zorko
Regijski partner: Tehnološki park Ljubljana
Opis ideje:
Kolesarska simulacija Simathlon (različica za fitnes klube) je posebej razvita in prilagojena kolesarska igra, kjer z našo aktivnostjo in gibanjem nadzorujemo dogajanje v igri in kolesarimo po različnih izdelanih navideznih pokrajinah. Simulacija je prilagodljiva za enostavno uporabo na katerem koli sobnem kolesu
Drugo mesto: Smart Label
Avtorica: Nikolina Kožar
Mentorica: doc. dr. Malči Grivec
Univerza v Novem mestu, Fakulteta za ekonomijo in informatiko, Upravljanje in poslovanje
Regijski partner: Podjetniški inkubator Podbreznik
Opis ideje:
SMART LABEL Etikete za na steklenice vina Smart-Label so etikete, narejene iz grozdnega odpada, z dodanim indikatorjem temperature. Te etikete rešujejo problem preobremenjenosti okolja z grozdnimi odpadki, saj je narejena iz materialov, ki so ob pridelavi grozdja in proizvodnji vina stranski proizvod in so skoraj neuporabni.
Tretje mesto: BUSYPARK
Avtorja: Gregor Šterk, Eleonora Vidic
Mentorica: Sonja Kukman
Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola novo mesto, Višja strokovna šola
Regijski partner: Podjetniški inkubator Podbreznik
Opis ideje:
BUSYPARK je igrača za otroke v obliki senzomotorične table, na kateri je več različnih predmetov – ključavnica, stikalo, zvonček in drugo. Otrok med igro samostojno ugotavlja, kako se predmeti uporabljajo, razmišlja in se uči. Istočasno pa otrok razvija svoje motorične sposobnosti, kar je tudi bistvo tega izdelka. Gre za samostoječo leseno tablo z lesenimi predmeti za igro, ki jo lahko po uporabi pospravimo. Nastavke, predmete na tabli je možno menjati.
Sorodne objave