Krepitev znanj, spretnosti in kompetenc v posamezni verigi vrednosti ali panogi

za start-upe, scale -upe in inovativna podjetja

Vertikalni pospeševalniški programi so za start-up, scale-up in inovativna podjetja pomembni iz več razlogov. Vertikalni pospeševalniški programi so osredotočeni na krepitev znanj, spretnosti in kompetenc za delovanje v posamezni verigi vrednosti ali panogi.

Preko vertikalnih pospeševalnikov se lahko podjetja povezujejo z drugimi uveljavljenimi podjetji, delijo znanje in izkušnje ter se mrežijo. Udeležujejo se tudi specializiranih skupinskih izobraževanj in individualnih ekspertnih svetovanj, preko katerih lahko razvijajo kompetence, ki so potrebne za razvoj proizvodov, testiranje, demonstracijo in postavitev proizvodnje.

Vertikalni pospeševalniki se izvajajo v okviru RazvojniPlus Programa in v sodelovanju z Organizacijo Združenih narodov za industrijski razvoj – UNIDO.

Vertikalni pospeševalniški programi za trajnostni razvoj so:

Sklad bo na podlagi dobrih izkušenj iz preteklosti in čedalje večjih potreb start-up in scale-up podjetij, ki delujejo v industriji zdravja, tudi v letu 2025 izvajal vertikalni pospeševalni program na področju zdravja oz. zdravstvenih inovacij.

Program bo vključeval organizacijo intenzivnih usposabljanj (t. i. treningov), (mednarodnih) neformalnih srečanj ter večjih podjetniških konferenc, prav tako pa izvedbo individualnega ekspertnega svetovanja na področju poslovanja v industriji zdravja in zagotavljanje podpore pri izvajanju predkliničnih in sorodnih študij.

V pospeševalnik se bodo vključila zainteresirana podjetja iz portfelja Sklada (prejemniki spodbud P2 in SK) ter podjetja, vpisana v Register inovativnih zagonskih podjetij, program pa bo izveden v okviru RazvojniPlus Programa.

Sklad bo v letu 2025 v okviru RazvojniPlus Programa potencialno zagnal še kakšen drug vertikalni pospeševalnik, na primer na področju energetike (predvsem obnovljivih virov energije) in/ali prehrambne industrije in/ali drugih prioritetnih področjih.

Uvedba takšnega pospeševalnika bo odvisna od interesa start-up podjetij in njihovih potreb ter razpoložljivih finančnih sredstev ob upoštevanju dinamike izvajanja drugih vsebin iz RazvojniPlus Programa.

Tak pospeševalnik bi sicer vključeval različne promocijske, izobraževalne in mrežne dogodke, usposabljanja, ekspertno svetovanje ter študijske in delovne obiske v tujini, prilagojene specifičnostim posameznega področja.

Začenja se druga faza projekta vzpostavitve pilotnega modela mednarodnega razvojnega sodelovanja med Latinsko Ameriko (Kuba, Brazilija idr.) in Slovenijo na področju biofarmacije, medicine in nanotehnologije, v okviru katerega je vzpostavljena platforma Biopharma Global Connect in 39 skupnih projektov s tremi prednostnimi projekti: 1) prenos tehnologij CART (vodi podjetje Educell), 2) razvoj platforme za visoko zmogljivo računalništvo za raziskave in razvoj cepiv in zdravil (vodi podjetje Biosistemika) ter 3) investicijska in tehnološka platforma za opredelitev tržnih produktov in finančnih načrtov (vodi COBIK).

Vzpostavljena platforma, ki jo vodi COBIK iz Slovenije, se bo v drugi fazi razširila na druge države (afriške države, Vietnam, Kanada idr.). Glavna prioriteta druge faze bo dejanska komercializacija sodelovanja med partnerji, prav tako tudi skupna priprava in prijava vlog na razpise Evropske komisije na področju biotehnologije. Več informacij najdete tukaj.

Pilotni Inovacijski center za pametno proizvodnjo (Smart Manufacturing Innovation Centre – SMIC) v Novem Sadu prerašča v regionalni kompetenčni center za napredne tehnologije 4IR v proizvodnji na Zahodnem Balkanu in nadaljuje svoje aktivnosti, s čimer prispeva tudi k promociji in trženju slovenskega tehnološkega znanja in izkušenj na področju digitalne industrije ter tehnologij 4IR v širši regiji Zahodnega Balkana. Več informacij najdete tukaj.

Aktualne novice:

Sklad z UNIDO in MGTŠ pričenja tudi nov projekt v Črni gori, in sicer na področju digitalizacije kulturne dediščine. Vlada Črne gore je v iskanju najboljših praks na področju celovite digitalne preobrazbe turizma prepoznala slovensko pobudo Digitalne inovacije kulturne dediščine (DIKD) kot najprimernejšo za prenos v svoje lokalno okolje. Namen projekta je s slovenskim znanjem ustvariti digitalno obogatene turistične izkušnje v Črni gori. Več informacij najdete tukaj.

Partnerji iz Razvojnega partnerstva za vodikovo industrijo med MSP v Sloveniji vstopajo v Globalno partnerstvo za vodik v industriji pod okriljem UNIDO. V globalno partnerstvo je že vključenih 17 držav, tako razvitih kot držav v razvoju, še več pa jih je v postopku pridružitve.

Vključitev v globalno partnerstvo bo slovenskim partnerjem iz razvojnega partnerstva za vodikovo industrijo omogočila prenos znanja, krepitev kapacitet, iskanje rešitev in vzpostavljanje skupnih projektov na področju vodikove industrije. Več informacij najdete tukaj.

Kontakt

Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo
Skrajšano ime:
Slovenski podjetniški sklad (SPS)

Ulica kneza Koclja 22, 2000 Maribor
Tel.: 02/234 12 60

Splošne informacije

Informacije o razpisih

Informacije o lastniškem financiranju

Informacije o vavčerjih

Pomoč pri pripravi SPS-ovega poslovnega načrta

Tehnična pomoč (telefonsko)

torek: 13:00 – 15:00
četrtek: 9:00 – 11:00