ZAGONSKE SUBVENCIJE
NEPOVRATNA SREDSTVA ZA ZAGON PODJETIJ
- Podpora najbolj ranljivim skupinam za lažji začetek poslovanja
- Razvoj in komercializacija produktov/procesov
- Poudarek na inovativnosti in trajnostnemu razvoju
Namen financiranja
Finančna linija »Zagonske subvencije« nudi nepovratna sredstva, ki spodbujajo ustanovitev in zagon start-up podjetij, mlajših od 14 mesecev. Gre za ključno podporo mladim podjetjem, ki se šele podajajo na svojo podjetniško pot in so v tej fazi še posebej ranljiva na trgu. Analiza tržnih vrzeli je pokazala, da so prav ta podjetja tista, ki nujno potrebujejo ustrezno financiranje, da se lahko stabilizirajo in preživijo v prvih mesecih poslovanja.
Poleg zagona podjetij financiranje podpira tudi razvoj ter uspešen prenos razvojnih idej v tržno uspešne produkte, procese ali storitve. Cilj finančne linije je ustvarjanje novih podjetij s potencialom za nadaljnjo rast, pri čemer je poseben poudarek na inovacijah, komercializaciji in tržnem prodoru.
Ključne značilnosti
Nepovratna sredstva
Podjetja prejmejo finančno spodbudo, ki jim pomaga pri lažjem začetku poslovanja, brez potrebe po vračilu sredstev.
Podpora mladim in ranljivim podjetjem
Mladim podjetjem (mlajšim od 14 mesecev), ki pogosto nimajo dostopa do financiranja, ta pomoč zagotavlja ključne finančne vire za začetek njihove poti.
Razvoj in komercializacija produktov/procesov
Cilj ni zgolj začeti poslovanje, ampak tudi omogočiti rast podjetja ter uspešen prehod od začetne ideje do tržno uspešnega produkta ali storitve.
Poudarek na inovacijah in trajnostnem razvoju
Program spodbuja razvoj novih proizvodov, procesov in storitev, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju, s čimer se ustvarja dolgoročna dodana vrednost.
Možnost vstopa strateških investitorjev
Vstop strateških investitorjev omogoča zagonskim podjetjem ne le finančno stabilnost, temveč tudi dostop do dragocenih virov, ki lahko pospešijo komercializacijo njihovih produktov, procesov ali storitev ter povečajo njihov tržni prodor.
Ustvarjanje novih delovnih mest z višjo dodano vrednostjo
Ustvarjanje delovnih mest, ki so povezane z naprednimi tehnologijami.
Povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva
Podpora pomaga pri ustvarjanju novih podjetij, ki imajo potencial za rast, kar prispeva k večji konkurenčnosti celotnega gospodarstva.
Enostaven in hiter
postopek pridobitve zagonske subvencije
1
Objava javnega razpisa
Javni razpisi za zagon podjetij so objavljeni na spletni strani SPS in v Uradnem listu RS. Podjetje, ki želi pridobiti subvencijo za zagon, se mora najprej seznaniti s pogoji kandidiranja, ki so navedeni v razpisni dokumentaciji, dostopni na spletni strani SPS.
2
Udeležba na start-up treningu
Nekateri razpisi vključujejo tudi praktične vaje, kjer podjetja preverijo kakovost svoje inovativne poslovne ideje. Če je potrebno, jo lahko nadgradijo, da povečajo možnosti za uspešno pridobitev sredstev.
3
Enostavna in hitra digitalna priprava ter oddaja vloge
Vloga se pripravi preko ePortala, kjer podjetnik izpolni prijavni list za ustrezen razpis. Prijavitelj mora izpolniti vlogo v skladu z navodili, ki so jasno opisana v prijavnem obrazcu.
4
Obdelava vloge in izdaja sklepa
SPS pregleda vlogo. V primeru, da je vloga nepopolna, bo prijavitelja pozval k dopolnitvi. Vse popolne vloge, ki izpolnjujejo razpisne pogoje, bodo odobrene in financirane v okviru razpoložljivih sredstev. SPS nato podjetju pošlje sklep o odobritvi subvencije.
5
Podpis pogodbe s SPS
Po odobritvi vloge SPS in podjetje skleneta pogodbo o sofinanciranju. Podpis pogodbe poteka s kvalificiranim digitalnim potrdilom za poslovne subjekte. Podjetje mora ob podpisu pogodbe imeti vsaj enega zaposlenega za polni delovni čas.
6
Podpis pogodbe z mentorjem
Zagonska podjetja morajo sodelovati z mentorjem pri razvoju poslovne ideje. Mentorja si podjetje lahko izbere iz seznama mentorjev, ki je dostopen na spletni strani SPS.
7
Poročanje o rezultatih
Podjetje mora v obdobju treh let poročati o izvedenih aktivnostih na SPS, da bo spremljan napredek in uspešnost uporabe dodeljenih sredstev.
Ta postopek omogoča podjetnikom enostavno in hitro pridobitev zagonske subvencije ter podporo pri uspešnem razvoju njihove poslovne ideje.